0805ZD225KAT2A AVX
0805ZD225KAT2A Images
Please contact us for more photos of 0805ZD225KAT2A
Part Number 0805ZD225KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 2.2uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0805ZD225KAT2A
Datasheet download 0805ZD225KAT2A.pdf
Request Quotation for 0805ZD225KAT2A
0805ZD225KAT2A Specifications
Part Number 0805ZD225KAT2A
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 85 °C
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Case Size 0805
Package/Case 0805
Rad Hard No
Dielectric X5R
Failure Rate
Military Standard
Voltage(DC) 10 V
Capacitance Value 2.2 uF
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm