C2012X7R2A103KT TDK
C2012X7R2A103KT Images
Please contact us for more photos of C2012X7R2A103KT
Part Number C2012X7R2A103KT
Manufacturer TDK
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C2012X7R2A103KT
Datasheet download C2012X7R2A103KT.pdf
Request Quotation for C2012X7R2A103KT
C2012X7R2A103KT Specifications
Part Number C2012X7R2A103KT
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
MSL Level 1
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 0.01 uF
Rad Hard No
Package/Case 0805
Tolerance 10 %
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.85 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.85 mm
Product Length 2 mm