| Part Number | 12062C104KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 189520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12062C104KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12062C104KAT2A |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| MSL Level | 1 |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.52 mm |
| Dielectric | X7R |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 200 V |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.52(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12062C104KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 470pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK105CG471JVHF.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 1000V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C330C102JDG5TA.pdf |
|
Dubilier Components | CAP,470PF 16V CER 10% SM D 0603 CAP Download PDF datasheet for DSU0603R471KN.pdf |
|
AVX | Capacitor, SMD, Multi-Layer Ceramic Chip (MLCC), CM Series, o3 Size (EIA0201 JIS0603), X5R Dielectric, 3.3nF, \u00b110%, 10Vdc, 7\" T&R with 2mm CP - |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM105X5R475K06AT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 2.2uF 10V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM319R61A225KA01D.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 18pF \u00b12% Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A180GAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 200V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06032C102K4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 27pF 50V C0G 2% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A270GAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.22uF 25V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM188R71E224JA55D.pdf |