MD015C104MAB AVX
MD015C104MAB Images
Please contact us for more photos of MD015C104MAB
Part Number MD015C104MAB
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 20% Radial 2 Pin DIP 8.255mm 125\u00b0C Slide Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level MD015C104MAB
Datasheet download MD015C104MAB.pdf
Request Quotation for MD015C104MAB
MD015C104MAB Specifications
Part Number MD015C104MAB
Rad Hard No
Capacitance Value 0.1 uF
Dielectric X7R
Case Style Molded
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 8.255 mm
Package/Case 6.6 X 2.54(Max) X 3.43(Max)
Lead Diameter 0.48 mm
Product Dimensions 6.6 x 2.54 x 3.43 mm
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 50 V
Seated Plane Height 4.19 mm
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin/Lead
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 2.54(Max) mm
Product Height 3.43(Max) mm
Product Length 6.6 mm