| Part Number | 12063C104KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 762430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12063C104KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12063C104KAT2A |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Case Size | 1206 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Construction | Flat |
| Package/Case | 1206 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94 mm |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12063C104KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 50V X7R 20% SMD 1210 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12105C334MAT2A.pdf |
|
Johanson Dielectic | 100 V, C0G, 0.000022 UF, SURFACE MOUNT, Download PDF datasheet for 101R14N220JV4E.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0402C103K3RAC.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.47uF 250V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1812X474KARAC7800.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.22uF 16V X7R 10% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C224K4RAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 2.2uF 10V Y5V -20% to 80% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 0805ZG225ZAT2A.pdf |
|
AVX | SKYCAPS Download PDF datasheet for SR655C105KARAP4.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211C104KARTR2.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0047uF 200V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C472K2RAC7800.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 1uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TMK316B7105KL-T.pdf |