| Part Number | 12065A101J4T2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 192950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12065A101J4T2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12065A101J4T2A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Failure Rate | 4 |
| Tolerance | 5 % |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Termination Style | Wraparound |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94(Max) |
| Dielectric | C0G |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 1206 |
| Capacitance Value | 100 pF |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12065A101J4T2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 470pF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM188R71H471KA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A101KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.01uF 50V Y5V -20% to 80% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM188F51H103ZA01J.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12101C224KAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 7pF 50V C0G 0.5pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL10C070DB8NNNC.pdf |
|
KEMET | 1206 SIZE X7R MLCC - |
|
Dubilier Components | Cap Ceramic 3.9pF 50|63V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for DSU0603C3R9BN.pdf |
|
Johanson Dielectic | Active Filter Single Band Pass 5500MHz 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for 5515BP15B975E.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 4.7uF 10V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL05A475KP5NRNC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05CG101J50AH.pdf |