| Part Number | 12065A272J4T2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 229970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12065A272J4T2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12065A272J4T2A |
|---|---|
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 0.0027 uF |
| Tolerance | 5 % |
| Supplier Package | 1206 |
| Pin Count | 2 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Failure Rate | 4 |
| Termination Style | Wraparound |
| Construction | Flat |
| Package Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.27 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 1206 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | C0G |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.27 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12065A272J4T2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12062C104KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211A102JARTR1.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 22pF 100V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0805C220J1GAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 10V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05X5R104K10AH.pdf |
|
TAIYO YUDEN | CAP 10UF 10VDC X7R 10% SMD 0805 Download PDF datasheet for LMK212AB7106KG-T.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 1.2pF \u00b10.1pF Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A1R2BAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.47uF 250V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM43DR72E474KW01L.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.01uF 1000V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM32QR73A103KW01L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.65pF 25V C0G 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023JR65PBSTR\\500.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 47uF 6.3V X5R 20% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for JMK316ABJ476ML-T.pdf |