| Part Number | 12065C102JAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 514080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12065C102JAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12065C102JAT2A |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | X7R |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94 mm |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12065C102JAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YC473K4T2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 10pF 50V C0G 5% SMD 0805 150\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0805A100JXAAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 3.9pF 200V C0G 0.1pF SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 08052U3R9BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22pF 200V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR212A220JAR.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 2.2uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for EMK212B7225KD-T.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.5pF 50V C0G 0.05pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GJM1555C1HR50WB01D.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 0.8pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for 250R05L0R8BV4T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 2.2uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06036D225KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 25V X5R 20% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12063D106MAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603X102K5RACAUTO.pdf |