| Part Number | 12065C104KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 625060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12065C104KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12065C104KAT2A |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Dielectric | X7R |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Case Size | 1206 |
| MSL Level | 1 |
| Construction | Flat |
| Package/Case | 1206 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12065C104KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 100uF 6.3V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for CL32A107MQVNNWE.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 6.3V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C105K9PAC7867.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 3000V X7R 10% SMD 1812 FlexiTerm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812HC332KAZ1A.pdf |
|
Johanson Technology | MLCC 250V 15PF + - 2% Download PDF datasheet for 251R15S150GV4E.pdf |
|
AVX | SKYCAPS Download PDF datasheet for SR215C223KARAP4-90.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.39uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0805YC394KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 220pF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC221K4T4A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.47uF 16VDC X7R 10% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C474K4RACTU.pdf |
|
Kyocera | KYOCT05X5R156M06AH050 0402SIZE X5R 1 Download PDF datasheet for CT05X5R156M06AH050.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MR051A101JAA.pdf |