| Part Number | 1206GA470JAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 657080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 47pF 2000V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1206GA470JAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 1206GA470JAT2A |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Termination Style | Wraparound |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Capacitance Value | 47 pF |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | 1206 |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 5 % |
| Dielectric | C0G |
| Voltage(DC) | 2 kV |
| Package/Case | 1206 |
| Package Dimensions | 3.3 x 1.6 x 1.8 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.8(Max) mm |
| Product Length | 3.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-1206GA470JAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 250V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1812C104KARAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 8.2pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U8R2BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 100V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061C473JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0068uF 25V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033C682KAT2A.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C225K4PAC3121 2.2 UF, + -10% TOL Download PDF datasheet for C0603C225K4PAC3121.pdf |
|
KEMET | MLCC 0603 SIZE Download PDF datasheet for C0603C100K5RAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 50V Y5V -20% to 80% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12065G105ZAT2A.pdf |
|
KEMET | CAP 0.47UF 25VDC Y5V -20% TO 80% SMD 0805 Download PDF datasheet for C0805C474Z3VACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 200V C0G 5% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 18122A103JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 270pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035A271JAT2A.pdf |