12065C272K4T2A AVX
12065C272K4T2A Images
Please contact us for more photos of 12065C272K4T2A
Part Number 12065C272K4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 12065C272K4T2A
Datasheet download 12065C272K4T2A.pdf
Request Quotation for 12065C272K4T2A
12065C272K4T2A Specifications
Part Number 12065C272K4T2A
Dielectric X7R
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.94 mm
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Supplier Package 1206
Tolerance 10 %
Pin Count 2
Moisture Sensitivity Level 1
Capacitance Value 0.0027 uF
Failure Rate 4
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.94 mm
Product Length 3.2 mm