1812HC272KAT1A AVX
1812HC272KAT1A Images
Please contact us for more photos of 1812HC272KAT1A
Part Number 1812HC272KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 3000V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1812HC272KAT1A
Datasheet download 1812HC272KAT1A.pdf
Request Quotation for 1812HC272KAT1A
1812HC272KAT1A Specifications
Part Number 1812HC272KAT1A
Rad Hard No
Case Size 1812
Tolerance 10 %
Package/Case 1812
Voltage(DC) 3 kV
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Capacitance Value 0.0027 uF
Product Dimensions 4.5 x 3.2 x 2.54 mm
Product Depth 3.2 mm
Product Height 2.54(Max) mm
Product Length 4.5 mm