12067A101FAT2A AVX
12067A101FAT2A Images
Please contact us for more photos of 12067A101FAT2A
Part Number 12067A101FAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 500V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 12067A101FAT2A
Datasheet download 12067A101FAT2A.pdf
Request Quotation for 12067A101FAT2A
12067A101FAT2A Specifications
Part Number 12067A101FAT2A
Package Dimensions 3.2 x 1.6 mm
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Moisture Sensitivity Level 1
Rad Hard No
Case Size 1206
Tolerance 1
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Package/Case 1206
Voltage(DC) 500 V
Dielectric C0G
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Capacitance Value 100 pF
Product Depth 1.6 mm
Product Length 3.2 mm