1206ZC104KAT2A AVX
1206ZC104KAT2A Images
Please contact us for more photos of 1206ZC104KAT2A
Part Number 1206ZC104KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 10V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1206ZC104KAT2A
Datasheet download 1206ZC104KAT2A.pdf
Request Quotation for 1206ZC104KAT2A
1206ZC104KAT2A Specifications
Part Number 1206ZC104KAT2A
Tolerance 10 %
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Case Size 1206
Dielectric X7R
Voltage(DC) 10 V
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.94 mm
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Capacitance Value 0.1 uF
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Package/Case 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 3.2 mm