1206ZC225MAT2A AVX
1206ZC225MAT2A Images
Please contact us for more photos of 1206ZC225MAT2A
Part Number 1206ZC225MAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 2.2uF 10V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1206ZC225MAT2A
Datasheet download 1206ZC225MAT2A.pdf
Request Quotation for 1206ZC225MAT2A
1206ZC225MAT2A Specifications
Part Number 1206ZC225MAT2A
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 1206
Tolerance 20 %
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 1206
Voltage(DC) 10 V
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.78 mm
Dielectric X7R
Capacitance Value 2.2 uF
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.78(Max) mm
Product Length 3.2 mm