| Part Number | C1206C102JDGAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 263120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 1000V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C102JDGAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C102JDGAC7800 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Construction | Flat |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Dielectric | C0G |
| Package/Case | 1206 |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| Case Size | 1206 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Termination Style | Wraparound |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Tolerance | 5 % |
| Supplier Package | 1206 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.6 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C102JDGAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Kyocera | Cap, SMD, MLCC, CM Series, 01005, C0G (NP0), 82pF, \u00b15, 6.3Vdc, 7\"T R Download PDF datasheet for CM02CG820J06AH.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.022uF 25V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0603X7R223K25TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YC104KAT4A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0068uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C315C682K5R5TA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 100V X7R 5% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12101C105JAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.68uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EMK212B7684KG-T.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 500V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1210C104KCRAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 100V C0G -20% to 50% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for W3F11A 471 8AT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 10% SMD 0603 FlexiTerm 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C102K4Z2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0012uF 100V C0G 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR201A122KAA.pdf |