| Part Number | 1210CA131KA11A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 158740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 130pF 600V 630V C0G 10% SMD 1210 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1210CA131KA11A |
| Datasheet download |
| Part Number | 1210CA131KA11A |
|---|---|
| Tolerance | 10 |
| Construction | Flat |
| Supplier Package | 1210 |
| Voltage(DC) | 630 V |
| Dielectric | C0G |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Lead Finish | Silver|Palladium |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package Dimensions | 3.3 x 2.5 x 2.8 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1210 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package/Case | 1210 |
| Pin Count | 2 |
| Capacitance Value | 130 pF |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 3.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-1210CA131KA11A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.0015uF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065A152JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 12pF 500V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12067A120JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 330pF 100V C0G 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A331KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0033uF 630V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C332FBGACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 50V X8R 10% SMD 0805 150\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055F471KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 680pF 50V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065A681FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 50V X7R 20% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12105C475M4Z2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.082uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C823KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211A332JARTR1.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 2500V C0G 5% SMD 1825 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1825WA102JAT1A.pdf |