SR205C224KAR AVX
SR205C224KAR Images
Please contact us for more photos of SR205C224KAR
Part Number SR205C224KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR205C224KAR
Datasheet download SR205C224KAR.pdf
Request Quotation for SR205C224KAR
SR205C224KAR Specifications
Part Number SR205C224KAR
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Seated Plane Height 6.6 mm
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Case Style Dipped
Wire Form Straight
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Failure Rate
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Diameter 0.508 mm
Lead Finish Matte Tin
Military Standard
Capacitance Value 0.22 uF