| Part Number | GRM55ER71H475KA01L |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 399910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 50V X7R 10% SMD 2220 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GRM55ER71H475KA01L |
| Datasheet download |
| Part Number | GRM55ER71H475KA01L |
|---|---|
| Case Size | 2220 |
| Max Processing Temp | 270 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Package/Case | 2220 |
| Product Dimensions | 5.7 x 5 x 2.5 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Dielectric | X7R |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 2.5 mm |
| Product Length | 5.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-GRM55ER71H475KA01L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08056D106KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 12pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1885C1H120JA16D.pdf |
|
AVX | Capacitor, SMD, MultiLayer Ceramic (MLCC), 0201 Case, 25Vdc, X7R, 560pF, \u00b110%, \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013C561KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 1000V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1210AC222KAT1A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 250V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C103KARAC7800.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.22uF 6.3V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM152R60J224KE19D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM188R71C105KA64D.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 10pF \u00b10.50pF Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A100DAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for CL21B105KOFSFNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 10% SMD 0603 FlexiTerm 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033C104KAZ2A.pdf |