| Part Number | 1210YG106ZAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 582950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 16V Y5V -20% to 80% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1210YG106ZAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 1210YG106ZAT2A |
|---|---|
| Dielectric | Y5V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Case Size | 1210 |
| Package/Case | 1210 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 1.78 mm |
| Construction | Flat |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | -20 to 80 % |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 1.78(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-1210YG106ZAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | KEMC062Z105K5X5CA7051 7505 M123A02BXB105 - |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 16VDC X7R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603C102K4RACTU.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.68uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM31MR71H684KA88L.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 2.2pF 50V C0G 0.25pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1885C1H2R2CA01D.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.33uF 100V X7R 10% SMD 1210 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1210Y334KXBAT.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 18pF 50V C0G 5% SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for C0402C180J5GACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 150pF 50V C0G 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C151K5GAC7867.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C102F1GAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 47pF 200V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08052A470JAT2A.pdf |
|
Johanson Dielectic | Cap Ceramic 0.047uF 500V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 501S41W473KV6E.pdf |