18122A272FAT2A AVX
18122A272FAT2A Images
Please contact us for more photos of 18122A272FAT2A
Part Number 18122A272FAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 200V C0G 1% SMD 1812 125\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 18122A272FAT2A
Datasheet download 18122A272FAT2A.pdf
Request Quotation for 18122A272FAT2A
18122A272FAT2A Specifications
Part Number 18122A272FAT2A
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 1812
Lead Finish Matte Tin
Voltage(DC) 200 V
Construction Flat
Package/Case 1812
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 1 %
Capacitance Value 0.0027 uF
Product Dimensions 4.5 x 3.2 x 1.52 mm
Product Depth 3.2 mm
Product Height 1.52(Max) mm
Product Length 4.5 mm