18255C824KAT2A AVX
18255C824KAT2A Images
Please contact us for more photos of 18255C824KAT2A
Part Number 18255C824KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.82uF 50V X7R 10% SMD 1825 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 18255C824KAT2A
Datasheet download 18255C824KAT2A.pdf
Request Quotation for 18255C824KAT2A
18255C824KAT2A Specifications
Part Number 18255C824KAT2A
Case Size 1825
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Rad Hard No
Package/Case 1825
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 0.82 uF
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 4.5 x 6.4 x 1.27 mm
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Product Depth 6.4 mm
Product Height 1.27(Max) mm
Product Length 4.5 mm