2220HC103KAT1A AVX
2220HC103KAT1A Images
Please contact us for more photos of 2220HC103KAT1A
Part Number 2220HC103KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 3000V X7R 10% SMD 2220 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 2220HC103KAT1A
Datasheet download 2220HC103KAT1A.pdf
Request Quotation for 2220HC103KAT1A
2220HC103KAT1A Specifications
Part Number 2220HC103KAT1A
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Military Standard
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 3 kV
Dielectric X7R
Product Dimensions 5.7 x 5 x 3.3 mm
Package/Case 2220
Case Size 2220
Capacitance Value 0.01 uF
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Failure Rate 4
Product Depth 5 mm
Product Height 3.3(Max) mm
Product Length 5.7 mm