| Part Number | 24 5047 030 400 829+ |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 205340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 24 5047 030 400 829+ |
| Datasheet download |
| Part Number | 24 5047 030 400 829+ |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Dimensions | 12 x 4.8 x 4.1 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 0.5 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Material | Heat Resistance Plastic |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold |
| Product Depth | 4.8 mm |
| Product Height | 4.1 mm |
| Product Length | 12 mm |
| Replacement Part Number | PART-24 5047 030 400 829+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 18 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT518124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK780347G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PIN 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 44914-0401.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG8160J4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for JANSH2N7389.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-9.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 320 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-40-05.0-S-08-2-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Vertical Receptacle, PCB, SMD, 2mm, Dual Row, 18Ckt, T&R Download PDF datasheet for 0791099118.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.49mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 431605302.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 459712115.pdf |