| Part Number | 245046100600829+ |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 460330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 245046100600829+ |
| Datasheet download |
| Part Number | 245046100600829+ |
|---|---|
| Product Dimensions | 30.5 x 4.8 x 2.5 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 0.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Plastic |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 4.8 mm |
| Product Height | 2.5 mm |
| Product Length | 30.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-245046100600829+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103765-5.pdf |
|
Dubilier Components | CONN,5 WAY HEADER LATCHE D VERTICAL Download PDF datasheet for DBC12.545T.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 554870219.pdf |
|
Molex | RAST 5 VERTICAL HDR 2 CCT SN Download PDF datasheet for 91999-0090.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed Tape Download PDF datasheet for 1-292227-5.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTS-104-01-F-DV-TR.pdf |
|
AVX | KED14 5602 020000829H+ 5602 20PIN H+ BTB Download PDF datasheet for 14 5602 020000829H+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431604303.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826629-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK734227G.pdf |