AR151C104K4R AVX
AR151C104K4R Images
Please contact us for more photos of AR151C104K4R
Part Number AR151C104K4R
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Thru-Hole 2.54mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level AR151C104K4R
Datasheet download AR151C104K4R.pdf
Request Quotation for AR151C104K4R
AR151C104K4R Specifications
Part Number AR151C104K4R
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Rad Hard No
Product Dimensions 3.81(Max) x 2.54(Max) x 3.81(Max)
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 0.1 uF
Max Processing Temp 260
Mounting Through Hole
Case Style Dipped
Dielectric X7R
Construction Radial
Pin Count 2
Voltage(DC) 100 V
Lead Finish Pure Tin
Termination Style Radial
Wire Form Straight
Lead Diameter 0.508 mm
Supplier Package Radial
Tolerance 10 %
Seated Plane Height 3.81 mm