CM03X5R105M06AH AVX
CM03X5R105M06AH Images
Please contact us for more photos of CM03X5R105M06AH
Part Number CM03X5R105M06AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 6.3V X5R 20% SMD 0201 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM03X5R105M06AH
Datasheet download CM03X5R105M06AH.pdf
Request Quotation for CM03X5R105M06AH
CM03X5R105M06AH Specifications
Part Number CM03X5R105M06AH
Operating Temperature -55 to 85 °C
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.3 mm
Termination Style Wraparound
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 6.3 V
Pin Count 2
Maximum Processing Temperature 250 °C
Package/Case 0201
Capacitance Value 1 uF
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Rad Hard No
Lead Finish Tin Over Nickel
Supplier Package 0201
Mounting Surface Mount
Dielectric C0G
Case Size 0201
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 0.6 mm