VCR40V102KGS KEMET
VCR40V102KGS Images
Please contact us for more photos of VCR40V102KGS
Part Number VCR40V102KGS
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 3000V C0G 10% Radial 6.35mm 200\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level VCR40V102KGS
Datasheet download VCR40V102KGS.pdf
Request Quotation for VCR40V102KGS
VCR40V102KGS Specifications
Part Number VCR40V102KGS
Lead Diameter 0.635 mm
Product Dimensions 10.16 x 6.98 x 8.89 mm
Lead Finish Gold
Termination Style Radial
MSL Level 1
Wire Form Straight
Capacitance Value 0.001 uF
Case Style Molded
Rad Hard No
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 3 kV
Lead Pitch For Radial 6.35 mm
Tolerance 10 %
Package/Case 10.16(Max) X 6.98(Max) X 8.89(Max)
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 200 °C