| Part Number | UMK212B7473KGHT |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 583960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.047uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UMK212B7473KGHT |
| Datasheet download |
| Part Number | UMK212B7473KGHT |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Case Size | 0805 |
| Termination Style | Wraparound |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Package/Case | 0805 |
| Capacitance Value | 0.047 uF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.25 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-UMK212B7473KGHT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 50V Y5V -20% to 80% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055G224ZAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.033uF 1500V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1210C333KFRACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08051C104KAZ2A.pdf |
|
AVX | AVXCV105X5R475K06AT 0603 X5R 4.7U 6.3V - |
|
KEMET | KEMC1206X104K1RAC3123 Download PDF datasheet for C1206X104K1RAC3123.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 16V X5R 10% SMD 1210 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EMK325BJ106KD-T.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 47pF 100V C0G 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C470K1GACAUTO.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 25Vdc C0G (NP0) Dielectric 47pF \u00b15.0% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013A470JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0402YC224KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 2000V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812GC101KAT1A.pdf |