C0603C103M5RAC7867 KEMET
C0603C103M5RAC7867 Images
Please contact us for more photos of C0603C103M5RAC7867
Part Number C0603C103M5RAC7867
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 20% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C103M5RAC7867
Datasheet download C0603C103M5RAC7867.pdf
Request Quotation for C0603C103M5RAC7867
C0603C103M5RAC7867 Specifications
Part Number C0603C103M5RAC7867
Dielectric
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Capacitance Value 0.01 uF
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0603
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm