12062C472KAT2A AVX
12062C472KAT2A Images
Please contact us for more photos of 12062C472KAT2A
Part Number 12062C472KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0047uF 200V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 12062C472KAT2A
Datasheet download 12062C472KAT2A.pdf
Request Quotation for 12062C472KAT2A
12062C472KAT2A Specifications
Part Number 12062C472KAT2A
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Case Size 1206
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Tolerance 10 %
Package/Case 1206
Mounting Surface Mount
Dielectric X7R
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.94 mm
Capacitance Value 0.0047 uF
Construction Flat
Voltage(DC) 200 V
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 3.2 mm