CM05CG560J50AH AVX
CM05CG560J50AH Images
Please contact us for more photos of CM05CG560J50AH
Part Number CM05CG560J50AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 56pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM05CG560J50AH
Datasheet download CM05CG560J50AH.pdf
Request Quotation for CM05CG560J50AH
CM05CG560J50AH Specifications
Part Number CM05CG560J50AH
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0402
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.55 mm
Military Standard
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin
Dielectric C0G
MSL Level 1
Construction Flat
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 0402
Capacitance Value 56 pF
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.55(Max) mm
Product Length 1 mm