HQCCAA102JAT6A AVX
HQCCAA102JAT6A Images
Please contact us for more photos of HQCCAA102JAT6A
Part Number HQCCAA102JAT6A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001pF 1000V C0G 5% SMD 2325 125\u00b0C Waffle Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level HQCCAA102JAT6A
Datasheet download HQCCAA102JAT6A.pdf
Request Quotation for HQCCAA102JAT6A
HQCCAA102JAT6A Specifications
Part Number HQCCAA102JAT6A
Pin Count 2
MSL Level 1
Rad Hard No
Supplier Package 2325
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 5 %
Package/Case 2325
Capacitance Value 0.001 pF
Dielectric C0G
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Failure Rate
Product Dimensions 5.84 x 6.35 x 4.19(Max)
Construction Flat
Voltage(DC) 1 kV
Termination Style Wraparound
Case Size 2325
Case Style Ceramic Chip
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 6.35 mm
Product Height 4.19(Max) mm
Product Length 5.84 mm