LD036C225MAB2A AVX
LD036C225MAB2A Images
Please contact us for more photos of LD036C225MAB2A
Part Number LD036C225MAB2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 2.2uF 6.3V X7R 20% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level LD036C225MAB2A
Datasheet download LD036C225MAB2A.pdf
Request Quotation for LD036C225MAB2A
LD036C225MAB2A Specifications
Part Number LD036C225MAB2A
Case Size 0603
Pin Count 2
Rad Hard No
Lead Finish Tin|Lead
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.94 mm
Tolerance 20 %
Capacitance Value 2.2 uF
Voltage(DC) 6.3 V
Dielectric X7R
Supplier Package 0603
Construction Flat
Termination Style Wraparound
Case Style Ceramic Chip
Moisture Sensitivity Level 1
Package/Case 0603
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 1.6 mm