MR051A101JAA AVX
MR051A101JAA Images
Please contact us for more photos of MR051A101JAA
Part Number MR051A101JAA
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level MR051A101JAA
Datasheet download MR051A101JAA.pdf
Request Quotation for MR051A101JAA
MR051A101JAA Specifications
Part Number MR051A101JAA
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Through Hole
Capacitance Value 100 pF
Lead Finish Tin/Lead
Military Standard
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Failure Rate
Dielectric
Lead Diameter 0.635 mm
Wire Form Outside Bend
Voltage(DC) 100 V
Termination Style Radial
Package/Case 4.83 X 2.28 X 4.83
Seated Plane Height 5.97 mm
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 4.83 x 2.28 x 4.83 mm
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Rad Hard No
Product Depth 2.28 mm
Product Height 4.83 mm
Product Length 4.83 mm