SR151A221JAR AVX
SR151A221JAR Images
Please contact us for more photos of SR151A221JAR
Part Number SR151A221JAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 220pF 100V C0G 5% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR151A221JAR
Datasheet download SR151A221JAR.pdf
Request Quotation for SR151A221JAR
SR151A221JAR Specifications
Part Number SR151A221JAR
Voltage(DC) 100 V
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Package/Case 3.81(Max) X 2.54(Max) X 3.81(Max)
Capacitance Value 220 pF
Product Dimensions 3.81 x 2.54 x 3.81 mm
Termination Style Radial
Failure Rate
Seated Plane Height 5.33 mm
Case Style Dipped
Wire Form Straight
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Through Hole
Lead Diameter 0.508 mm