SR201A222KAR AVX
SR201A222KAR Images
Please contact us for more photos of SR201A222KAR
Part Number SR201A222KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 100V C0G 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR201A222KAR
Datasheet download SR201A222KAR.pdf
Request Quotation for SR201A222KAR
SR201A222KAR Specifications
Part Number SR201A222KAR
Seated Plane Height 6.6 mm
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Voltage(DC) 100 V
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Termination Style Radial
Failure Rate
Case Style Dipped
Wire Form Straight
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Diameter 0.508 mm
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 0.0022 uF