SR201C334KARTR1 AVX
SR201C334KARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR201C334KARTR1
Part Number SR201C334KARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.33uF 100V X7R 10% Thru-Hole 2.54mm 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR201C334KARTR1
Datasheet download SR201C334KARTR1.pdf
Request Quotation for SR201C334KARTR1
SR201C334KARTR1 Specifications
Part Number SR201C334KARTR1
Wire Form Straight
Package Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08
Lead Diameter 0.508
Pin Count 2
Termination Style Radial
Rad Hard No
Construction Radial
Supplier Package Radial
Operating Temperature -55 to 125 °C
Seated Plane Height 5.08
Case Style Dipped
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 0.33
Maximum Processing Temperature 260
Mounting Through Hole
Tolerance 10
Lead Pitch For Radial 2.54
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V