SR215E224MAR AVX
SR215E224MAR Images
Please contact us for more photos of SR215E224MAR
Part Number SR215E224MAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 50V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR215E224MAR
Datasheet download SR215E224MAR.pdf
Request Quotation for SR215E224MAR
SR215E224MAR Specifications
Part Number SR215E224MAR
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Seated Plane Height 7.62 mm
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Failure Rate
Dielectric Z5U
Lead Diameter 0.508 mm
Tolerance 20 %
MSL Level 1
Capacitance Value 0.22 uF
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Military Standard
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Operating Temperature 10 to 85 °C