SR305C105KARTR1 AVX
SR305C105KARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR305C105KARTR1
Part Number SR305C105KARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR305C105KARTR1
Datasheet download SR305C105KARTR1.pdf
Request Quotation for SR305C105KARTR1
SR305C105KARTR1 Specifications
Part Number SR305C105KARTR1
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Mounting Through Hole
Product Dimensions 7.62 x 3.81 x 7.62 mm
Seated Plane Height 9.14 mm
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Wire Form Straight
Package/Case 7.62(Max) X 3.81(Max) X 7.62(Max)
Rad Hard No
Capacitance Value 1 uF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 10 %
Lead Diameter 0.508 mm