SR401C105KARTR2 AVX
SR401C105KARTR2 Images
Please contact us for more photos of SR401C105KARTR2
Part Number SR401C105KARTR2
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR401C105KARTR2
Datasheet download SR401C105KARTR2.pdf
Request Quotation for SR401C105KARTR2
SR401C105KARTR2 Specifications
Part Number SR401C105KARTR2
Case Style Dipped
Product Dimensions 10.16 x 3.81 x 10.16 mm
Military Standard
Dielectric
Lead Diameter 0.508 mm
Wire Form Straight
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Termination Style Radial
Failure Rate
Capacitance Value 1 uF
Tolerance 10 %
Seated Plane Height 11.68 mm
Voltage(DC) 100 V
Package/Case 10.16(Max) X 3.81(Max) X 10.16(Max)
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C