SR505C475KAR AVX
SR505C475KAR Images
Please contact us for more photos of SR505C475KAR
Part Number SR505C475KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 50V X7R 10% Radial 10.16mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR505C475KAR
Datasheet download SR505C475KAR.pdf
Request Quotation for SR505C475KAR
SR505C475KAR Specifications
Part Number SR505C475KAR
Case Style Dipped
Failure Rate
Lead Diameter 0.635 mm
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Product Dimensions 12.7 x 5.08 x 12.7 mm
Wire Form Straight
Tolerance 10 %
Package/Case 12.7(Max) X 5.08(Max) X 12.7(Max)
Military Standard
Lead Finish Matte Tin
Lead Pitch For Radial 10.16 mm
Dielectric X7R
Rad Hard No
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Through Hole
Capacitance Value 4.7 uF
Seated Plane Height 14.22 mm