SV15GC333KBATR1 AVX
SV15GC333KBATR1 Images
Please contact us for more photos of SV15GC333KBATR1
Part Number SV15GC333KBATR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 2000V X7R 10% Thru-Hole 10.2mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SV15GC333KBATR1
Datasheet download SV15GC333KBATR1.pdf
Request Quotation for SV15GC333KBATR1
SV15GC333KBATR1 Specifications
Part Number SV15GC333KBATR1
Lead Diameter 0.64
Maximum Processing Temperature 260
Tolerance 10
Case Style Dipped
Package Dimensions 12.7 x 5.08 x 14.2
Capacitance Value 0.033 uF
Supplier Package Radial
Wire Form Straight
Termination Style Radial
Seated Plane Height 14.2
Construction Radial
Dielectric X7R
Lead Pitch For Radial 10.2
Voltage(DC) 2000 V
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Lead
Rad Hard No
Package/Case 12.7 X 5.08 X 14.2
Operating Temperature -55 to 125 °C