| Part Number | UQCL2A1R8BAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 515840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 1.8pF 200V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UQCL2A1R8BAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | UQCL2A1R8BAT2A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Package Dimensions | 1.02 x 0.51 x 0.6 mm |
| Military Standard | MIL-PRF-55681 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Case Size | 0402 |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | C0G |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 0402 |
| Supplier Package | 0402 |
| Tolerance | 0.1 pF |
| Voltage(DC) | 200 V |
| Capacitance Value | 33 pF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Termination Style | Wraparound |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 0.51 mm |
| Product Height | 0.6(Max) mm |
| Product Length | 1.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-UQCL2A1R8BAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0015uF 100V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0603Y152JXBCW1BC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 680pF 50V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025C681KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C103K5RAL7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 820pF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061A821JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 680pF 25V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033A681FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0082uF 16V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC822JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0082uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C822KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0022uF 630V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM31BR72J222KW01L.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0033uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C322C332J1G5TA7301.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 5pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK105CG050CVHF.pdf |