| Part Number | VC120648D101RP |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 290110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Var MLV 34VAC 48VDC 100A 62V 1206 SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Varistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | VC120648D101RP |
| Datasheet download |
| Part Number | VC120648D101RP |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin Alloy |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Type | Surface Mount |
| Capacitance Value | 225 pF |
| ESD Protection | Yes |
| Varistor Voltage | 62 V |
| Size Code | 1206 |
| Tolerance Voltage | 10 % |
| Technology | Multi-Layer |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.02 mm |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.02 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-VC120648D101RP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Var MOV 300VAC 385VDC 1200A 470V Radial Ammo Pack Download PDF datasheet for VDRS07H300ALE.pdf |
|
TDK | Var 140VAC 180VDC 1.2kA 198V to 242V 4032 SMD T R - |
|
Nippon ChemiCon | Var 385VAC 505VDC 620V Thru-Hole T R Download PDF datasheet for TND10SE621KTEAAAA0.pdf |
|
Panasonic | Var 50VAC 65VDC 3500A 82V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV09D820.pdf |
|
AVX | Var 40VAC 56VDC 100A 1206 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS120656F111RP.pdf |
|
Vishay | Var MOV 320VAC 420VDC 2500A 510V Radial Bulk Download PDF datasheet for VDRS10P320BSE.pdf |
|
Panasonic | Var 210VAC 270VDC 1750A 330V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV07D331.pdf |
|
TDK | Var MOV 1100VAC 1465VDC 70000A 1800V Bolt-Down Box Download PDF datasheet for B72260B102K1.pdf |
|
AVX | Var MLV 4VAC 5.6VDC 40A 8.5V 1206 SMD T R Download PDF datasheet for VC120605A150RP.pdf |
|
TDK | Var MOV 320VAC 420VDC 6000A 510V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72214S2321K101.pdf |