| Part Number | VCAS060326A580RP |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 585280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Var 18VAC 26VDC 30A 34.5V 0603 SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Varistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | VCAS060326A580RP |
| Datasheet download |
| Part Number | VCAS060326A580RP |
|---|---|
| Capacitance Value | 155 pF |
| Clamping Voltage | 60 V |
| Varistor Voltage | 34.5 V |
| Maximum DC Voltage Rating | 26 V |
| Maximum AC Voltage Rating | 18 V |
| Energy | 0.1 J |
| ESD Protection | Yes |
| Tolerance Voltage | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Style | Wraparound |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Package Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.9 mm |
| Size Code | 603 |
| Maximum Surge Current | 30 A |
| Clamping Current | 1 A |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 0603 |
| Pin Count | 2 |
| Technology | Multilayer |
| Type | Surface Mount |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.9 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-VCAS060326A580RP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | Var MOV 30VAC 38VDC 2000A 47V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72220S300K101.pdf |
|
Bourns | Var MOV 300VAC 385VDC 1200A 470V Radial Bulk Download PDF datasheet for MOV-07D471K.pdf |
|
AVX | Var MLV 6.4VAC 9VDC 30A 12.7V 0612 SMD T R Download PDF datasheet for MG064S09A200RP.pdf |
|
Panasonic | Var 210VAC 270VDC 6000A 330V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV14D331CS.pdf |
|
Panasonic | Var 175VAC 225VDC 10000A 270V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV20D271.pdf |
|
Bourns | Var MOV 130VAC 170VDC 2500A 200V Radial T R Download PDF datasheet for MOV-10D201KTR.pdf |
|
TDK | VARISTOR S10K11G5 Download PDF datasheet for B72210S110K151.pdf |
|
Panasonic | Var 460VAC 615VDC 5000A 750V Radial Bulk Download PDF datasheet for ERZV14D751.pdf |
|
Panasonic | Var 16VDC 27V SMD Embossed T R Download PDF datasheet for ERZHF2M270.pdf |
|
TDK | Var MOV 250VAC 320VDC 4500A 390V Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for B72214S251K101.pdf |