0ZCH0075FF2G BEL
0ZCH0075FF2G Images
Please contact us for more photos of 0ZCH0075FF2G
Part Number 0ZCH0075FF2G
Manufacturer BEL
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description PTC Resettable Fuse 100A 8Vdc T R
Category Circuit Protection
Family PTC Resettable Fuse
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0ZCH0075FF2G
Datasheet download 0ZCH0075FF2G.pdf
Request Quotation for 0ZCH0075FF2G
0ZCH0075FF2G Specifications
Part Number 0ZCH0075FF2G
Trip Current 1.5 A
Maximum Trip Time 0.1@8A s
Hold Current 0.75 A
Maximum Current Rating 100 A
Maximum Voltage Rating 8 Vdc
Minimum Initial Resistance 0.13 Ohm
Package/Case 3.43(Max) X 2.8(Max) X 0.7(Max)
Package Dimensions 3.43 x 2.8 x 0.7 mm
Maximum Initial Resistance 0.4 Ohm
Number of Terminals 2
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Typical Power Dissipation 0.6 W