| Part Number | 2051-60-SM-RPLF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 474010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 600VDC 2kA SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Surge Arrestor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 2051-60-SM-RPLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 2051-60-SM-RPLF |
|---|---|
| Maximum Voltage Rating | 230 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SMD |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Surge Current | 2 kA |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Package Type | SMD |
| Failsafe Protection | No |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.2 x 2.7 |
| Type | Gas Discharge Tube |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 2.7 mm |
| Product Length | 4.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-2051-60-SM-RPLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Precision Gas Discharge Tube Surge Protector 2-Pin T R Download PDF datasheet for 2027-47-SM-RPLF.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 3-Electrode Surge Arrestor 90VDC 15KA Thru-Hole Download PDF datasheet for B88069X8300B502.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Arrestor 90VDC 10KA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for B88069X720S102.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Arrestor 5000V Thru-Hole Download PDF datasheet for B88069X270S102.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 90V 12kA SMD T R Download PDF datasheet for 2017-09-SMH-RPLF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor Sparctube Switching Spark Gap 350V Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ST-0350-BLT-STD.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor 2-Pole Gas Discharge Tube 60VDC 1kA SMD T R Download PDF datasheet for 2031-15T-SM-RPLF.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Surge Arrestor 90VDC 12KA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for B88069X4880S102.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Surge Arrestor 90VDC 25KA Thru-Hole Download PDF datasheet for B88069X1370T352.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 230VDC 10kA SMD T R Download PDF datasheet for 2035-23-SM-RPLF.pdf |