| Part Number | 3266X-1-502LF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 835930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (7.73 X 4.5 X 7.24mm) Pin Thru-Hole Tube |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3266X-1-502LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 3266X-1-502LF |
|---|---|
| Resistance Value | 5 kOhm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Technology | Cermet |
| Termination Style | Pin |
| Power Rating | 0.25 W |
| Mounting | Through Hole |
| MSL Level | 1 |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| Shaft Diameter | 1.78 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 10 % |
| Product Dimensions | 7.73 x 4.5 x 7.24 mm |
| Product Depth | 4.5 mm |
| Product Height | 7.24 mm |
| Product Length | 7.73 mm |
| Replacement Part Number | PART-3266X-1-502LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 3 10W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.18mm (22.2 X 36.2mm)mm Turret Panel Mount Download PDF datasheet for ECO78CBA103.pdf |
|
Bourns | PANEL CONTROL - 9MM-ST-CARBON - |
|
Bourns | Res Wirewound Trimmer 1K Ohm 5% 1W 22(Elec)Turn 2.92mm (33.22 X 4.83 X 8mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3057Y-1-102.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1DSW30B24.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 0.2% 3 20W 1Turns (2.2 x 2.81 x 0.85mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM2GSX80B14.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3269W-1-201GLF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 250 Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turns (9.53 X 9.53 X 4.83mm) Pin Through Hole Tube Download PDF datasheet for 3386P-1-251TLF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 9.53 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3386P-1-502LF.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 2.2K Ohm 10% 1 4W 14(Elec) 15(Mech)Turn 1.8mm (6.85 X 6.7 X 8mm) Gull Wing SMD Tube Download PDF datasheet for TS6Y222KT20.pdf |
|
Bourns | Res Cermet POT 10K Ohm 5% 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6.35mm (34.93 X 15.88 X 17.47mm) Pin Panel Mount Through Hole Download PDF datasheet for 91A1A-B28-H15L.pdf |