| Part Number | EVM1DSX30B25 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 302420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EVM1DSX30B25 |
| Datasheet download |
| Part Number | EVM1DSX30B25 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Power Rating | 0.2 W |
| Technology | Cermet |
| Number of Turns | 1 Turns |
| Lead Finish | Tin |
| Tolerance | 25 % |
| Temperature Coefficient | ±250 ppm |
| Resistance Value | 200 kOhm |
| Type | Trimmer |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 3.8 x 4.5 x 1.4 mm |
| Termination Style | Foot Print |
| Package Type | Surface Mount/Foot Print |
| Product Depth | 4.5 mm |
| Product Height | 1.4 mm |
| Product Length | 3.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-EVM1DSX30B25 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 3362U-1-202RLF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3386W-1-503LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296W-1-501LF.pdf |
|
Bourns | Res POT 5K Ohm 20% 3 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6.35mm (23.37 X 27.36mm) Pin Panel Mount Bracket Mount Download PDF datasheet for PCW1D-B24-BAB502L.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 100 Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.75 x 1.4mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM3SSX50B12.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224W-1-202G.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296W-1-502.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 6.8K Ohm 0.25% 3 20W 1Turns (2.2 x 2.81 x 0.81mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for EVM2NSX80BS3.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.9mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1USX30B53.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 2W 4(Elec)Turn (7.62 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3339H-1-103LF.pdf |